Story: Πάμε για δώρο προς τους κλινικάρχες? Θα τους εξοπλίσει τις ΜΕΘ το κράτος με δωρεές?

Story: Πάμε για δώρο προς τους κλινικάρχες? Θα τους εξοπλίσει τις ΜΕΘ το κράτος με δωρεές?

Τον Μάρτιο, 10 ημέρες πριν την καραντίνα, εκδόθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση με αριθμ. οικ. 1542 (ΦΕΚ Β 848/13.03.2020) με την οποία προβλέφθηκε η δέσμευση εγκαταστάσεων, χώρων και κλινών έως τις 24.06.2020 στις τριτοβάθμιες δομές υγείας του ΕΣΥ και σε στρατιωτικά νοσοκομεία ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΣ για νοσηλεία προσώπων που νοσούν από κορωνοϊό, ανάλογα τις ανάγκες που θα προκύψουν και την διαθεσιμότητα των νοσοκομείων.


Τί θα γίνονταν όμως με τους ασθενείς οι οποίοι νοσηλεύονταν ήδη χωρίς κορωνοϊό?

Σύμφωνα με την ίδια απόφαση, προβλέφθηκε η διαδικασία μεταφοράς των ασθενών που δεν πάσχουν από κορωνοϊό από τις κλινικές του ΕΣΥ σε άλλους χώρους νοσηλείας σε άλλες δημόσιες δομές.


Αν όμως δεν επαρκούσαν οι κλίνες σε άλλες δημόσιες δομές  για την μεταφορά των ασθενών?

Εφόσον οι δημόσιες δομές δεν επαρκούσαν, προβλέφθηκε η μεταφορά των ασθενών σε κλίνες νοσηλείας και κλίνες ΜΕΘ σε ιδιωτικά θεραπευτήρια - κλινικές, οι οποίες διαθέτουν σύμφωνα με την άδεια λειτουργίας τους αντίστοιχα τμήματα.


Κι αν δεν επαρκούσαν ούτε οι ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών?

Με το άρθρο 5 της παραπάνω ΚΥΑ, επειδή ήταν "δεδομένη η αύξηση των βεβαιωμένων κρουσμάτων στη χώρα και υφίσταται άμεσος κίνδυνος διάδοσης του κορωνοϊού, και είναι επιτακτικός ο επανασχεδιασμός των νοσοκομειακών χώρων και εγκαταστάσεων στις ιδιωτικές κλινικές με στόχο την αύξηση των διαθέσιμων κλινών ΜΕΘ"  προβλέφθηκε ότι  "κατ’ εξαίρεση των κείμενων διατάξεων η αύξηση έως 40% της δυναμικότητας των κλινών ΜΕΘ ανά ιδιωτική κλινική, με το απαραίτητο ιατροτεχνολογικό  μηχανολογικό  εξοπλισμό  και  με  το  υφιστάμενο  ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, είναι δυνατή με απλή γνωστοποίηση της ιδιωτικής κλινικής στην αρμόδια Περιφέρεια στην οποία υπάγονται και στην τεχνική υπηρεσία και τη Διεύθυνση Οργάνωσης και Λειτουργίας Νοσηλευτικών Μονάδων και Εποπτευόμενων Φορέων του Υπουργείου Υγείας"


ΔΩΡΕΕΣ ΠΡΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ

Την επόμενη ημέρα, εκδόθηκε η ΠΝΠ της 14/03/2020. Το άρθρο 8 της ΠΝΠ προέβλεπε τη δυνατότητα  του Υπουργού Παιδείας να αποδέχεται κάθε ΔΩΡΕΑ
-ειδών ειδικού νοσοκομειακού εξοπλισμού πάσης φύσεως,
-μέσων ατομικής προστασίας και
-φαρμάκων πάσης φύσεως
από τρίτους, φυσικά και νομικά πρόσωπα.

Η ίδια ΠΝΠ προέβλεπε ότι τα δωριζόμενα αντικείμενα και ο σχετικός εξοπλισμός παραδίδονται και αναλαμβάνονται προς διάθεση από το Υπουργείο Υγείας. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Υπηρεσιών Υγείας κατανέμονται και διατίθενται σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα προς χρήση ή ανάλωση.

Η δημιουργία ΜΕΘ από ιδιωτικές κλινικές με απλή γνωστοποίηση και η διάθεση δωρεών προς ιδιωτικές κλινικές μπορεί να θεωρηθεί θεμιτή για τον Μάρτιο που τρέχαμε να προλάβουμε.


ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ

Χθες, 24 Σεπτεμβρίου, εκδόθηκε νέα απόφαση για τις ΜΕΘ, η ΚΥΑ με αριθμ. οικ. 6177  (ΦΕΚ B 4126/24.09.2020). Η νέα απόφαση είναι αντιγραφή της ΚΥΑ του Μαρτίου. Επαναλαμβάνονται οι ίδιες διατάξεις.

Επειδή όμως έχουν περάσει 6 μήνες από τον Μάρτιο, δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά.


ΘΑ ΕΞΟΠΛΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΕΘ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΠΟ ΔΩΡΕΕΣ?

1) Γιατί οι ιδιωτικές κλινικές εξακολουθούν να έχουν τη δυνατότητα να αυξήσουν κατά 40% τις ΜΕΘ με απλή γνωστοποίηση? Από τον Μάρτιο που εκδόθηκε η πρώτη απόφαση, δεν δημιούργησαν νέες ΜΕΘ?

2) Θα διατεθούν προς τις ιδιωτικές κλινικές οι δωρεές που έγιναν σε ιατροτοχνολογικό εξοπλισμό για την ενίσχυση του συτήματος υγείας? Τόσο καιρό δεν πρόλαβαν οι ιδιωτικές κλινικές να εξοπλίσουν με δικές τους δαπάνες τις ΜΕΘ?

3) Η ΚΥΑ προβλέπει την αποζημίωση των ιδιωτικών κλινικών. Αν ο εξοπλισμός που προέρχεται από δωρεές διατεθεί για τον εξοπλισμό των ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών τί θα γίνει με τις χρεώσεις του δημοσίου? Το δημόσιο και θα εξοπλίσει δωρεάν τις ιδιωτικές κλινικές και μετά θα πληρώνει κι από πάνω για την χρήση του εξοπλισμού αυτού ή θα γίνει κάποια έκπτωση?

Το θέμα των δωρεών φαίνεται να απασχολεί τις ιδιωτικές κλινικές. Ήδη, σε ρεπορτάζ της Δέσποινας Καραγιαννοπούλου στο iatronet.gr για τις ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών, αναφέρεται:

"Δεύτερο ερώτημα: Κάποιες από τις ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών, θα χρειαστούν επιπλέον εξοπλισμό. Στην περίπτωση αυτή, αναρωτιούνται οι πηγές μπορούν να χρησιμοποιηθεί μέρος των δωρεών που ήδη έχουν γίνει λόγω covid στο Δημόσιο Σύστημα Υγείας;"


Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

More in Covid 19
Comments
Story: Πάμε για δώρο προς τους κλινικάρχες? Θα τους εξοπλίσει τις ΜΕΘ το κράτος με δωρεές?

Story: Πάμε για δώρο προς τους κλινικάρχες? Θα τους εξοπλίσει τις ΜΕΘ το κράτος με δωρεές?

Τον Μάρτιο, 10 ημέρες πριν την καραντίνα, εκδόθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση με αριθμ. οικ. 1542 (ΦΕΚ Β 848/13.03.2020) με την οποία προβλέφθηκε η δέσμευση εγκαταστάσεων, χώρων και κλινών έως τις 24.06.2020 στις τριτοβάθμιες δομές υγείας του ΕΣΥ και σε στρατιωτικά νοσοκομεία ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΣ για νοσηλεία προσώπων που νοσούν από κορωνοϊό, ανάλογα τις ανάγκες που θα προκύψουν και την διαθεσιμότητα των νοσοκομείων.


Τί θα γίνονταν όμως με τους ασθενείς οι οποίοι νοσηλεύονταν ήδη χωρίς κορωνοϊό?

Σύμφωνα με την ίδια απόφαση, προβλέφθηκε η διαδικασία μεταφοράς των ασθενών που δεν πάσχουν από κορωνοϊό από τις κλινικές του ΕΣΥ σε άλλους χώρους νοσηλείας σε άλλες δημόσιες δομές.


Αν όμως δεν επαρκούσαν οι κλίνες σε άλλες δημόσιες δομές  για την μεταφορά των ασθενών?

Εφόσον οι δημόσιες δομές δεν επαρκούσαν, προβλέφθηκε η μεταφορά των ασθενών σε κλίνες νοσηλείας και κλίνες ΜΕΘ σε ιδιωτικά θεραπευτήρια - κλινικές, οι οποίες διαθέτουν σύμφωνα με την άδεια λειτουργίας τους αντίστοιχα τμήματα.


Κι αν δεν επαρκούσαν ούτε οι ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών?

Με το άρθρο 5 της παραπάνω ΚΥΑ, επειδή ήταν "δεδομένη η αύξηση των βεβαιωμένων κρουσμάτων στη χώρα και υφίσταται άμεσος κίνδυνος διάδοσης του κορωνοϊού, και είναι επιτακτικός ο επανασχεδιασμός των νοσοκομειακών χώρων και εγκαταστάσεων στις ιδιωτικές κλινικές με στόχο την αύξηση των διαθέσιμων κλινών ΜΕΘ"  προβλέφθηκε ότι  "κατ’ εξαίρεση των κείμενων διατάξεων η αύξηση έως 40% της δυναμικότητας των κλινών ΜΕΘ ανά ιδιωτική κλινική, με το απαραίτητο ιατροτεχνολογικό  μηχανολογικό  εξοπλισμό  και  με  το  υφιστάμενο  ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, είναι δυνατή με απλή γνωστοποίηση της ιδιωτικής κλινικής στην αρμόδια Περιφέρεια στην οποία υπάγονται και στην τεχνική υπηρεσία και τη Διεύθυνση Οργάνωσης και Λειτουργίας Νοσηλευτικών Μονάδων και Εποπτευόμενων Φορέων του Υπουργείου Υγείας"


ΔΩΡΕΕΣ ΠΡΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ

Την επόμενη ημέρα, εκδόθηκε η ΠΝΠ της 14/03/2020. Το άρθρο 8 της ΠΝΠ προέβλεπε τη δυνατότητα  του Υπουργού Παιδείας να αποδέχεται κάθε ΔΩΡΕΑ
-ειδών ειδικού νοσοκομειακού εξοπλισμού πάσης φύσεως,
-μέσων ατομικής προστασίας και
-φαρμάκων πάσης φύσεως
από τρίτους, φυσικά και νομικά πρόσωπα.

Η ίδια ΠΝΠ προέβλεπε ότι τα δωριζόμενα αντικείμενα και ο σχετικός εξοπλισμός παραδίδονται και αναλαμβάνονται προς διάθεση από το Υπουργείο Υγείας. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Υπηρεσιών Υγείας κατανέμονται και διατίθενται σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα προς χρήση ή ανάλωση.

Η δημιουργία ΜΕΘ από ιδιωτικές κλινικές με απλή γνωστοποίηση και η διάθεση δωρεών προς ιδιωτικές κλινικές μπορεί να θεωρηθεί θεμιτή για τον Μάρτιο που τρέχαμε να προλάβουμε.


ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ

Χθες, 24 Σεπτεμβρίου, εκδόθηκε νέα απόφαση για τις ΜΕΘ, η ΚΥΑ με αριθμ. οικ. 6177  (ΦΕΚ B 4126/24.09.2020). Η νέα απόφαση είναι αντιγραφή της ΚΥΑ του Μαρτίου. Επαναλαμβάνονται οι ίδιες διατάξεις.

Επειδή όμως έχουν περάσει 6 μήνες από τον Μάρτιο, δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά.


ΘΑ ΕΞΟΠΛΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΕΘ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΠΟ ΔΩΡΕΕΣ?

1) Γιατί οι ιδιωτικές κλινικές εξακολουθούν να έχουν τη δυνατότητα να αυξήσουν κατά 40% τις ΜΕΘ με απλή γνωστοποίηση? Από τον Μάρτιο που εκδόθηκε η πρώτη απόφαση, δεν δημιούργησαν νέες ΜΕΘ?

2) Θα διατεθούν προς τις ιδιωτικές κλινικές οι δωρεές που έγιναν σε ιατροτοχνολογικό εξοπλισμό για την ενίσχυση του συτήματος υγείας? Τόσο καιρό δεν πρόλαβαν οι ιδιωτικές κλινικές να εξοπλίσουν με δικές τους δαπάνες τις ΜΕΘ?

3) Η ΚΥΑ προβλέπει την αποζημίωση των ιδιωτικών κλινικών. Αν ο εξοπλισμός που προέρχεται από δωρεές διατεθεί για τον εξοπλισμό των ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών τί θα γίνει με τις χρεώσεις του δημοσίου? Το δημόσιο και θα εξοπλίσει δωρεάν τις ιδιωτικές κλινικές και μετά θα πληρώνει κι από πάνω για την χρήση του εξοπλισμού αυτού ή θα γίνει κάποια έκπτωση?

Το θέμα των δωρεών φαίνεται να απασχολεί τις ιδιωτικές κλινικές. Ήδη, σε ρεπορτάζ της Δέσποινας Καραγιαννοπούλου στο iatronet.gr για τις ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών, αναφέρεται:

"Δεύτερο ερώτημα: Κάποιες από τις ΜΕΘ των ιδιωτικών κλινικών, θα χρειαστούν επιπλέον εξοπλισμό. Στην περίπτωση αυτή, αναρωτιούνται οι πηγές μπορούν να χρησιμοποιηθεί μέρος των δωρεών που ήδη έχουν γίνει λόγω covid στο Δημόσιο Σύστημα Υγείας;"


Photo by Macau Photo Agency on Unsplash

More in Covid 19
Comments